חמש שאלות לפני הצטרפות לעסק המשפחתי

שיקולים בעת קבלת החלטה על כניסה לעבודה בעסק המשפחתי

בטור השבועי שלו במגאזין Business Week ג'ק וולטש מעלה 5 שאלות לפני החלטה על קבלת תפקיד בחברה. פרופ' ארונוף התאים את השאלות עבור המתלבטים אם להצטרף לעסק המשפחתי. הנה השיקולים שכדאי לשקול, בעת קבלת החלטה.

מאת:  פרופ' קרייג ארונוף

מומלץ לכל מי ששוקלים להיצטרף לעסק המשפחתי, לשאול את עצמם חמש שאלות שהועלו ע"י ג'ק וסוזי וולטש, בטור הקבוע שלהם במגאזין Business Week.  אנחנו לקחנו את השאלות וניסחנו אותם מחדש, תוך הוספת המימד של העסק המשפחתי.

  • האם יש הלימה ביני לבין עמיתי לעבודה?  אם אתה עומד להצטרף לעסק המשפחתי שלך, יש סיכוי  שתמצא שהערכים של העסק, הנפשות הפועלות וההתנהגויות של אלו שכבר עובדים בו, תואמים את אלו שלך. אבל, ייתכן גם שלא.  ייתכנו התנגשויות בין-אישיות, יריבויות בין הורים לילדים, או בין אחים, אשר יגרמו למצב להיות בלתי נוח עד מאד.
  • האם העבודה שאבצע תאתגר את מוחי ותבנה את כישורי ויכולותי?  במקרים רבים, יש למצטרפים חדשים לעסק המשפחתי הזדמנות לקחת על עצמם תפקיד אתגרי, כבר בשלב מוקדם של הקריירה שלהם.  אבל מאידך, העבודה בעסק המשפחתי עלולה גם למלכד אותך בתוך סביבה מבוקרת ולוחצת, או לסגור אותך בתוך בועה.  אנשים רבים המקבלים על עצמם תפקידים שאנם מאתגרים אותם, מוצאים שרמת התיפקוד שלהם נפגעת, בגלל חוסר מוטיבצה.  לכן, החיפוש אחר הזדמנויות לגדילה הינו חיוני להצלחת הקריירה שלך לטווח הארוך.
  • האם התפקיד יפתח עבורי דלתות, אם אבחר לעזוב את העסק המשפחתי, או יסגור אותן? אם הצטרפת לעסק המשפחתי, אין זה אומר שלא תרצה אף פעם לעזוב אותו, עבור תפקיד אחר. אם אינך מגיע לתפקיד בעסק המשפחתי שלך עם רקורד של הישגים ומיומנויות, ואם לא תצליח למקד את יכולותיך במשימות המתאימות, אתה עלול לגלות שההזדמנויות של לקידום עתידי, יצאו מפוסדות.
  • האם התפקיד יעניק לי לי סיפוק ומימוש?  אם העבודה שאתה עושה, או התפוקות של החברה אינן מעניינות אותך, מרגשות אותך או בעלות משמעות עבורך, גם אם מדובר בעסק המשפחתי שלך, חשוב היטב לפני שתחליט לפתוח בקריירה במקום זה.  אם תחשק את עצמך לתוך קריירה  שבה לא בחרת, אתה עלול לפתח כעס כלפי משפחתך וכלפי העסק המשפחתי.
  • את מי אני מרצה, כשאני בוחר להיכנס לעסק המשפחתי?  האם אתה שוקל להיכנס לעסק המשפחתי כי הוא מעניין, מרגש ומאתגר אותך, או כי זה מה שמצפים ממך, או אולי מפני שהדבר ישמח את הוריך ו/או אחיך?  ההחלטה להצטרף לעסק המשפחתי היא חשובה, ולעיתים קשה.  היה בטוח שאתה מוכן לה ושאתה מקבל אותה מהסיבות הנכונות.  קשה וכואב יהיה לגלות אחרי תקופה, שעשית את הבחירה הלא נכונה. קשה שבעתיים, כאשר מדובר בעסק של הוריך ובעמיתים שהם קרובי משפחה שלך.

 

המאמר מתורגם ומפורסם ברשות העורך של ה-Family Business Advisor. © , מתוך גליון ינואר 2008, בהוצאת Family Enterprise Publishers, www.efamilybusiness.com. כל הזכויות שמורות.

שתף

תפריט נגישות